Sport i fitnessSportovi na otvorenom

Raisa Petrovna Smetanina - ponos skijanje

Raisa Petrovna Smetanina - Sovjetski skijaš, pet puta olimpijski šampion. Ponovljeno prvak SSSR-a i svijeta. On je osvojila više od 20 medalja na različitim udaljenostima. 1993. godine u Parizu, ona je dobila nagradu "fair play" za dostojan primjer svojoj sportskoj karijeri.

djetinjstvo

Raisa Petrovna Smetanina (vidi sliku. Ispod) rođen je u selu Mohcha (Komi) 1952. godine. Roditelji budući prvak stočari su nasljedne.

Djevojka ubrzo prilagođena životu i zaljubio se u svim srcem tundra, njegova zraka i ogromnim otvorenim prostorima, tišine, plava jezera ... gdje je povratila nezavisnost, mir uma, sposobnost da riješi samoće - skijaš večna pratilac u borbi za daljini.

Smets porodica se sastojala od pet braće: Ivan, Ilija, Genadij Fedorov, Vladimir - i dvije sestre: Olga i raj. Od ranog djetinjstva, oni su naučili da skijaju kao u tundri koja je bila glavni način transporta. Skijanje izrekao, i došlo je vrijeme kada su pali u ruke Raisa.

Northern Territory živio aktivnog sportskog života. Dva direktora lokalne škole bile su veliki ljubitelji trka na skijama i redovno organizovanih događaja za djecu, kao i snimanje ovog filma. Vikendom, oni redovno posjetio jedni druge i razmijenili savete, u potrazi za novim metodama treninga. Njihov entuzijazam su bili u stanju da upali ne samo školske djece, ali i djece iz cijele regije.

Prvi takmičenja i obrazovanje

Po prvi put Rice osvojila Pečorskom u juniorsko prvenstvo republike. Ona je osvojio drugo mjesto. Posle škole Smetanina Raisa Petrovna preselio u Siktivkar za upis na koledž nastavnika. Tamo je upoznala svog prvog trenera - Germanom Haritonovym - i počeo da se ozbiljno uključe u skijanju. Nakon završetka studija 1970. godine, Raisa uzeo sportskog društva "Harvest" kao član reprezentacije.

rane karijere

1971. Raisa Petrovna Smetanina uključen trener Sovjetskog Saveza na listi kandidata za učešće na Olimpijskim igrama.

Najteži za sportistu je 1972. godine, kada je, kako bi se naučiti sve trikove skijanja, radi za trošenje. Njen trener je bio Viktor Ivanov, a pobrinuo of a Woman Galina Kulakov. Zbog toga, Raisa je pokazala dobre rezultate, završio na trećem mjestu nacionalnom prvenstvu (5 i 10 km.).

prvo zlato

1974 donio prvu zlatnu medalju sportista. Raisa Petrovna Smetanina osvojio je u timu relej na Svjetskom prvenstvu u Falun. Na Olimpijskim igrama u Innsbrucku u Sovjetskom reprezentacije bio smetnja. Galina Kulakov nije mogao voditi tim za zdravstvenih razloga. Njegovo mjesto zauzeo je Smetanin.

Pet kilometara udaljenosti mladi skijaš je bio sjajan, ali je izgubio zlato Helene tech, dajući joj samo sekundu. Rice održala sa trenerom rad na greške i razvila strategiju za naredne trke. To je urodio plodom, a Smetanin uspeo da zaobiđe sve konkurente na deset utrka. Rezultirati Olympics - dvije zlatne i jednom srebrnom medaljom.

nove pobede

Na Olimpijskim igrama 1980. godine Smetanina Raisa Petrovna ušao u povijest skijanja kao prvi trkač, dva puta osvojio postolju u pojedinačnoj konkurenciji. Na Svjetskom prvenstvu sportista 1982 osvojio je zlatnu medalju na udaljenosti od 20 kilometara, postavši jedini sovjetski skijaš, koji je stupio na šest najboljih.

XIV Olimpijskih igara također okrunjen uspjeh za Raisa. Ona je osvojila dvije srebrne medalje (10 i 20 km.). A World Cup 1985. godine doveo u svoju riznicu zlata (relej).

1988 Olimpijada godine, takođe, može se smatrati uspješnim. U deset utrka Raisa osvojio srebrnu, a dvadeset kilometara osvojio bronzu. Onda je uspio uzeti podijum i drugih naših skijaša - u sječe i Tikhonov.

razmjenu iskustava

Priznajući da sportske karijere ikada završiti, Raisa Petrovna Smetanina brigu o mladim sportistima iz tima. Uzela uzgoj nove generacije ruskih skijaša. Raisa primjerom pokazao djevojke sa onim što upornost i naporan rad potrebno da ostvarite svoje ciljeve. Čuveni skijaš ih stalno traži da se brzo kao na treningu i na takmičenjima.

Poslednju pobedu

Godine 1992. Smetanin Raisa Petrovna, čija biografija je predstavljen u ovom radu otišao na Zimskim olimpijskim igrama u Albertville. Četrdeset godina sportaš pojavio na ski staze broj dva. A deset utrka je zauzela četvrto mjesto, a relej osvojila zlatnu medalju.

To je bio posljednji medalju u Raisa Petrovna karijeri. Ona je postala simboličan i skup nagradu. Sada veliki trkač mogao povući i predati palicu za mlade i perspektivne skijaš. U to vrijeme je bilo preko svega, Vyalbe i Egorova, koji su pobjegli sa Raisa Petrovna na Olimpijskim igrama. U intervjuima, devojke uvek govorio da Smetanin je dao ogroman doprinos skijaško trčanje, i brojni pobjednički tim - to je samo njena zasluga.

Za sportske rezultate Raisa Petrovna rukovodstvo Republike Komi joj dao lijepu kuću.