Sport i fitnesFudbal

EURO-1960: rezultati

Ideja o održavanju turnira između evropskih timova pojavila se 1927. godine. U to vrijeme nije uspelo. Nakon 30 godina, UEFA se vratila ovoj ideji i stvorila Evropsko prvenstvo, ili Henri Delaunay kup. Prvi skup održan je 1960. godine. Finalni deo je preuzela Francuska.

Uredba

Nisu svi evropski timovi podržali ideju održavanja EURO-1960. Od učešća na turniru, 13 od 30 zemalja je opalo. Među njima možemo pomenuti Italiju, Englesku, Njemačku, Belgiju i Švedsku. Fudbalske federacije su smatrale da je ždrijeb cup sprečio igrače da se oporave nakon sezone.

Ostalih 17 zemalja članica UEFA učestvovalo je na žrebu od 1/8 i 1/4 finala. Dogodila se početkom juna 1958. godine. 14 timova, uključujući i SSSR, počele su nastupe u 1/8. Irska i Čehoslovačka su vodili klasifikacioni duel.

U 1/8 i 1/4 finala su odigrana dva meča: kod kuće i na putu. Polufinale i finale EURO-1960-a održane su u Francuskoj, dok je Henri Delon bio predsednik Francuske fudbalske federacije.

Počni

Tokom takmičenja EURO-1960 nije bilo striktno regulisanog kalendara - rukovodstvo timova nezavisno se složilo o mjestu i vremenu događaja. Kvalifikacione utakmice, koje se u teoriji trebaju održati na prvom mjestu, održane su tek 5. aprila i 10. maja 1959. godine. Prvu utakmicu kuće osvojio je Irska sa rezultatom 2: 0. Recipročna utakmica održana je u Bratislavi, Česi su uspeli da postignu četiri neodgovarajuća cilja i nastavljaju dalje.

Prvenstvena igra EURO-1960 održana je 28. septembra 1958. godine. Sastanak SSSR-Mađarska bio je prvi u istoriji Evropskog kupa. Utakmica je održana na stadionu "Luzhniki".

1/8 finala

EURO-1960 u fudbalu Rusija (tim SSSR-a) je počela sa domaćim mečevima protiv Mađara. Na duelu je bilo 100.000 navijača. Prvi gol u meču (i istorija evropskog prvenstva) postigao je u četvrtom minutu sovjetski fudbaler Anatolij Iljin. Na Euro-1960-u u fudbalu SSSR je postao prvi u svemu. Vyacheslav Metreveli je ubrzo porastao rezultat, a Valentin Ivanov je postigao poguban rezultat. Mađari su mogli da odgovore samo jednoj lopti u 84. minutu.

Povratni meč je održan godinu dana kasnije - 27. septembra 1959. godine. Opet, sreća je stajala na strani sovjetskog tima. Minimalno poražavajući Mađare, SSSR je otišao u četvrtfinale.

U drugom paru su se saglasili Francuzi i Grci. Prvi meč je održan u Francuskoj. Popunjen sa "Park de Prens" vidio je osam golova, od kojih je sedam postigao domaći tim. Povratni meč završio je sa rezultatom 1: 1.

Prvi meč između Rumunije i Turske održan je u Bukureštu. Rumuni su se pokazali snažnijim, postigavši tri neodgovorene ciljeve. 26. aprila 1959. u Istanbulu je bio recipročan sastanak. Turska je pobedila 2: 0, ali to nije bilo dovoljno. Rumunski tim je otišao u četvrtfinale.

Norveški i Austrijski par igrao je prvu utakmicu u Oslu. Sa minimalnim rezultatom, bilo je moguće poraziti Austrijance. Povratni sastanak održan je u Beču i završio rezultatom: 5: 2 u korist Austrije.

Jugoslavija i Bugarska sastali su se u 1/8 finala EURO-1960-a u fudbalu. Favorit u paru je bio očigledan. Prvi meč je osvojio reprezentacija Jugoslavije sa rezultatom: 2: 0. Drugi se završio u žrebu (1: 1).

Zanimljiv par u EURO-u 1960. bio je GDR-Portugal. Prvi meč je održan u Berlinu, gdje su domaćini izgubili (2: 2). Na sastanku gosta u Portugalu, Nemci su postigli dva puta, ali pobeda je ostala za domaćina (3: 2).

Ishod paru Španija-Poljska bio je prilično očigledan. U posjeti su Španci pobedili (4: 2). Kuće su pobedile 3: 0 i otišle u četvrtfinale.

U finalnom paru Danska je igrala sa pobjednikom kvalifikacionog runda - Čehoslovačka. U Kopenhagenu pobjednik nije mogao biti identifikovan (2: 2). Kod kuće, Česi su pobedili Danke (5: 1).

1/4 finala

Najveći očekivani meč bio je SSSR-Španija. Pobjedniku je bilo teško predvidjeti unaprijed. Ali navijači nisu bili predodređeni da vide uzbudljive sukobe. Razlog su bili politički odnosi između dve zemlje, koji su u tim godinama bili napeti. Španija je odbila da poseti Sovjetski Savez, nudeći utakmice na neutralnoj teritoriji. UEFA je odgovorio odbijanjem, kažnjavanjem tima i postavljanjem diskvalifikacije. Tako je SSSR otišao u polufinale EURO-1960.

Francuska je u paru otišla u Austriju. Francuski su osvojili obe utakmice. Prvi se završio rezultatom: 5: 2, drugi - 2: 4.

Portugal se protivio Jugoslaviji. Na prvom meču Portugalci su imali težak rezultat sa rezultatom: 2: 1. Povratni sastanak, održan u Beogradu, završio je porazom Portugalije (5: 1).

U poslednjem paru upoznali su se Rumunija i Čehoslovačka. Pošto su bili u favoritu, Česi su samouvereno osvojili dva meča - (0: 2) i (3: 0).

Polufinale

Krajem maja 1960. održan je crtež polufinala. U protivnicima SSSR-a otišli su u Čehoslovačku. Francuska je igrala sa Jugoslavijom.

Utakmica sa učešćem sovjetske reprezentacije održana je u areni "Velodrome". Bez mnogo napora, domaći igrači su porazili Čeha. Prvi gol je postigao Ivanov, u drugom poluvremenu, udvostručio rezultat, a Victor ponedeljak je završio utakmicu.

U drugom meču, Francuska je smatrana omiljenom, uprkos odsustvu nekoliko ključnih igrača. Jugosloveni su vodili 1-0, ali su propustili. Francuski su dobili prednost u igri i do 53. minute su vodili 1: 4. Na 55. minutu gost je postigao drugi, ali ovo očigledno nije dovoljno. A onda se dogodilo neverovatno. Između 75. i 79. minuta Jugosloveni su zabeleženi tri puta i stigli do finala.

Utakmica za treće mesto

Frustriran zbog gubitka Francuske, vrlo nerado je održao finalni meč protiv Čeha. Nezadovoljni navijači navijali su svoj tim zbog bilo kakve greške. Rezultat je bila pobeda Čehoslovačke sa rezultatom: 2: 0.

Finale

Utakmica SSSR-Jugoslavije održana je na mokrom polju, na kiši. U principu, igra je bila jednaka. U početku su Jugosloveni izgledali bolje. Na 43. minutu Galich je vodio tim napred. Sovjetski igrači su mogli da odgovore u 49. minutu. Druga polovina je održana pod napadom SSSR-a. Nije bilo moguće identifikovati pobednika u glavnom vremenu. Samo na 113. minutu Victor Ponedjeljak postigao je drugi gol. Ekipa EURO-1960-a SSSR-a pobedila je zahvaljujući upornosti fudbalera i istovremene sreće.

Copyright © 2018 bs.delachieve.com. Theme powered by WordPress.